Get Adobe Flash player

 

"Prowadzenie Ośrodka Wsparcia Społecznego - świetlica"
zadanie zrealizowane w ramach dotacji Burmistrza Gminy Trzebnica - Marka Długozimy


„Gdy śmieje się dziecko – wszyscy wokół, choćby mieli tysiące trosk,
odwzajemniają tę radość”

R. Bocian


     Najmłodsze pociechy z terenu Taczowa Małego i Taczowa Wielkiego, to od ponad dwóch lat wierni uczestnicy gier i zabaw w czasie zajęć prowadzonych przez opiekunów, dzięki dotacjom pozyskiwanym przez Stowarzyszenie – Aktywni Lokalnie.

     W tym roku, po raz kolejny Burmistrz Gminy Trzebnica – Marek Długozima, bezpłatnie udostępnił pomieszczenia w świetlicy w Taczowie Małym, dzięki czemu możliwe było złożenie oferty przez Stowarzyszenie na organizację czasu wolnego w ramach realizacji zadania z zakresu pomocy społecznej – tj. programu pt. „Prowadzenie Ośrodka Wsparcia Społecznego”. Ponieważ był to kolejny tego typu projekt, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem ze strony nie tylko dzieci, ale i rodziców, można więc określić go mianem „dobrych praktyk”.

     Dzięki dotacji udzielonej przez Burmistrza, od początku marca do połowy lipca tego roku, dzieci z obu wiosek miały możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju zajęciach (plastycznych, ruchowych, rozwijających umiejętności manualne), które były prowadzone przez dwóch opiekunów – osoby z doświadczeniem w zakresie pracy z dziećmi, wykształcone pod tym kątem, a co ważne, osoby otwarte na sugestie rodziców, także angażujących się w czasie zajęć.

     Przełom kwietnia i maja to czas, który można było określić jako „półmetek” projektu, będącego odpowiedzią na potrzeby dzieci i młodszej młodzieży z obu miejscowości. Zdiagnozowanie oczekiwań najmłodszych uczestników było możliwe dzięki ścisłej współpracy z Sołtys i Radą sołecką Taczowa Małego, a także kilkoma osobami ze Stowarzyszenia „Nasze Dzieci”. Zabawy zręcznościowe na świeżym powietrzu, palenie Marzanny na powitanie wiosny, gry towarzyskie, czy zajęcia plastyczne (prace z mąką i masa solna „zawojowały” dzieci), to tylko część z „atrakcji”, które przewidziano dla najmłodszych pociech, w ramach realizowanej oferty.

     W dalszym etapie realizowanego projektu udało się przeprowadzić przez psychologa zajęcia dla rodziców, pt. „Jak rozmawiać, żeby się rozumieć”. Były one w pewnym zakresie kontynuacją spotkania, które miało miejsce w Taczowie Małym, przy realizacji poprzedniego projektu.

     Zwieńczeniem realizowanego projektu była druga już wizyta dzieci w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Trzebnicy, gdzie mogły nie tylko fantastycznie spędzić czas w „Sali doświadczania świata”, ale miały okazję do poznania innych form gier i zabaw, które oferowane były im w świetlicy. Tutaj po raz kolejny mogliśmy liczyć na współpracę z tą placówką i dzięki temu nieodpłatnie skorzystać z pomieszczeń.

     Współpraca Stowarzyszenia – Aktywni Lokalnie z Burmistrzem Gminy, przy ogromnym zaangażowaniu ze strony Sołtys Taczowa Małego, Rady sołeckiej i rodziców pokazuje, że warto podjąć wysiłek na rzecz dzieci i młodzieży, bo „gdy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

 
Użytkowników : 1
Artykułów : 156
Odsłon : 126016